24 січня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася важлива онлайн-зустріч, присвячена створенню платформи студентських стартапів, інновацій і технологій, орієнтованої на здобувачів вищої освіти різних спеціальностей. Ініціатором і головним рушієм проєкту стала, керівниця Стартап-Бізнес-Менеджмент-Хабу УГСП й Навчально-дослідного центру «Діджитал-менеджмент», кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту факультету Тетяна Кузнєцова.
Ініціативу підтримали три провідні університети: Університет Григорія Сковороди в Переяславі, Донбаський державний університет та Ізмаїльський державний гуманітарний університет.
Крім Тетяни Вікторівни у зустрічі взяли участь ключові експерти, серед яких координатор Регіонального акселератора GCIP у Донецькій області, керівник підрозділу моніторингу якості вищої освіти та доцент кафедри математики та інформатики Донбаського державного педагогічного університету Тетяна Шулик та ексголова Ізмаїльської районної державної адміністрації, голова правління Фонду підтримки підприємництва м. Ізмаїл, радник ректора Ізмаїльського державного гуманітарного університету, керівник центру кар’єрного зростання ІДГУ Валентина Стойкова. Їхній досвід та знання стали основою для розроблення спільного бачення подальших кроків.
Ключовими темами зустрічі стали підготовка до підписання Меморандуму про створення Консорціуму та визначення основних функцій майбутньої платформи студентських стартапів, інновацій і технологій. Учасники дійшли згоди, що цей проєкт сприятиме синергії між бізнесом і педагогікою, вирішуючи актуальні регіональні проблеми, розвиваючи інновації та підтримуючи підприємництво.
«Особлива увага була приділена модернізації освітнього процесу. Учасники погодилися, що сучасні виклики, зокрема війна в Україні, цифровізація та зростання ролі інновацій, потребують від університетів кардинальних змін. Було запропоновано відмовитись від традиційних курсових робіт на користь студентських проєктних пропозицій, які вирішуватимуть реальні проблеми, що виникають під час практики чи співпраці зі стейкхолдерами. Дипломні роботи мають трансформуватися у розроблення стартапів, що поєднують теорію з практикою, сприяючи створенню інноваційних рішень. Такий підхід дозволить підготувати фахівців, які не лише володіють глибокими знаннями, але й мають практичні вміння для ефективної праці в умовах невизначеності та криз», – ділиться Тетяна Кузнєцова та додає, що для бакалаврів акцент робиться на практичні навички створення стартапів, а наукові дослідження залишаються в межах магістратури. За її словами, цей підхід сприятиме розвиткові практичних компетенцій і економічному відновленню України.
Планується, що платформа, як інноваційне середовище, дозволить здобувачам вищої освіти реалізовувати свої ідеї у співпраці зі стейкхолдерами та впроваджувати нові освітні методики, підтримуючи педагогів у адаптації до змін. Це дасть змогу інтегрувати молодих спеціалістів у реальні процеси регіонального розвитку, формуючи нове покоління, здатне продукувати інноваційні рішення для бізнесу, освіти та соціальної сфери.
Поза тим, у перспективі створення платформи для стартапів, інновацій і технологій сприятиме оновленню регіональної екосистеми через впровадження креативних рішень у різних галузях, розвитку економічного потенціалу регіонів і створенню нових робочих місць. Крім того, реалізація стартапів у рамках кваліфікаційних робіт надасть здобувачам не лише можливості для працевлаштування, але й для самостійного розвитку власної справи, що зробить їх конкурентоспроможними на ринку праці.
Таким чином, ініціатива, спрямована на створення нової культури підприємництва й освіти, що є слушною та необхідною відповіддю на сучасні виклики. Учасники зустрічі впевнені, що підписання Меморандуму є першим кроком до реалізації всіх амбітних цілей.
Пресцентр кафедри менеджменту