Історія кафедри музичного мистецтва і методики навчання

Кафедра музичного мистецтва і методики навчання забезпечує дві спеціальності: 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво.

Кафедра музики була заснована наказом № 176 від 6 вересня 1990 р. по Переяслав-Хмельницькому філіалу КДПІ ім. О.М. Горького. Завідувачем кафедри упродовж 1990 – 1998 років працював кандидат педагогічних наук, доцент М.П. Ляшко.

У червні 1998 р. кафедри музики розподілено на два підрозділи: кафедру методики музичного виховання та гри на музичних інструментах і кафедру теорії та історії музики та хорового диригування. Завідувачами вказаних кафедр стали: кандидат педагогічних наук, доцент М. П. Ляшко та заслужений працівник культури України, доцент М. Г. Колос.

Упродовж 2003-2004 рр. знов інтегровану кафедру музики очолював доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв УРСР В.Л. Клин.

З 2004 по 2008 рр. завідувачем кафедри мистецьких дисциплін працював кандидат педагогічних наук, професор, заслужений працівник культури України С.С. Горбенко.

Упродовж 2008-2010 рр. кафедру мистецьких дисциплін, 2010-2012 рр. – мистецьких дисциплін і методик навчання очолювала кандидат педагогічних наук, доцент Л.В. Кожевнікова.

Згідно Наказу Університету Григорія Сковороди в Переяславі № 200 від 31.08.2023 року кафедру мистецьких дисциплін і методик навчання реорганізовано й перейменовано на кафедру музичного мистецтва і методики навчання.

Упродовж 2012-2023 рр. завідувачем кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання та з 2023 по теперішній час – кафедри музичного мистецтва і методики навчання працює доктор мистецтвознавства, професор Т.В. Мартинюк.

Викладачі спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво

Педагогічним колективом кафедри здійснюється освітня підготовка фахівців за освітніми рівнями «бакалавр», «магістр» зі спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) та фахівців за освітніми рівнями «бакалавр» 025 Музичне мистецтво.

Освітній процес спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) реалізується потужним професорсько-викладацьким колективом у складі:

– доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри-професор Т.В. Мартинюк;

– доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри І.А. Малашевська;

– доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри А.К. Мартинюк;

– кандидати педагогічних наук, доцент, доцент кафедри Л.В. Кожевнікова;

– кандидати педагогічних наук, доцент кафедри О.М. Ткаченко;

– заслужений працівник культури України, доцент, доцент кафедри М.Г. Губар;

– старший викладач А.П. Карпенко;

– старший викладач А.В. Захарченко;

– доктор філософії, викладач – Т.М. Мольдерф.

Освітній процес спеціальності 025 Музичне мистецтво реалізується професорсько-викладацьким колективом у складі:

– доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри-професор Т.В. Мартинюк;

– доктор педагогічних наук, профессор кафедри І.А. Малашевська;

– доктор педагогічних наук, професор А.К. Мартинюк;

– кандидати педагогічних наук, доцент Л.В. Кожевнікова;

– заслужений працівник культури України, доцент М.Г. Губар;

– старші викладачі А.П. Карпенко;

– доктор філософії, викладач – Т.М. Мольдерф.

На виконання Закону України «Про вищу освіту», Положення акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти у 2023-2024 навчальному році гарантами ОП призначено:

– кандидата педагогічних наук, доцента, доцента кафедри Л.В. Кожевнікову за першим (бакалаврським) рівнем ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)» зі спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво);

– доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри А.К.  Мартинюка за другим (магістерським) рівнем ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)» зі спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво);

– доктора педагогічних наук, доцента, професора кафедри І.А. Малашевську за першим (бакалаврським) рівнем ОП «Музичне мистецтво» зі спеціальності 025 Музичне мистецтво.

Гордістю кафедри і окрасою творчого життя університету є студентські художні колективи, без яких не відбувається жодне свято чи дійство. Це  студентський хор «Колегіум» (керівник – старший викладач Карпенко А.П., концертмейстер – Чорнобай С.В.), до складу якого входять студенти спеціальності 14.13 Середня освіта (Музичне мистецтво). Цей колектив бере участь у багатьох конкурсах і фестивалях не тільки Київщини, а й усієї України, де неодноразово ставав лауреатом і отримував грамоти, дипломи й нагороди.

Хор-Колегіум

Студентський хор «Колегіум»

Довгі роки (1988-2020 р.р.) гордістю університету, факультету та спеціальності був Народний аматорський фольклорний ансамбль «Троїсті музики» (керівник – композитор, фольклорист, лауреат міжнародних і Всеукраїнських конкурсів та фестивалів, заслужений працівник культури України, доцент М.Г. Губар) був лауреатом міжнародних, республіканських та обласних фестивалів і конкурсів, неодноразовим дипломантом міжнародних виставок «Освіта в Україні». Число учасників колективу за роки існування коливалось від п’яти до тридцяти осіб.

В репертуарі ансамблю – народна музика Центрального регіону України. Художню манеру колективу утворює синтез інструментального виконання, співу і руху (танцю). На численних виступах ансамблю «Троїсті музики» перед глядацькою і слухацькою аудиторією України, Туреччини, Естонії та ін. країнах, у концертах на сцені Національного палацу мистецтв «Україна» у заходах державного значення відзначався високий художній рівень та виконавська майстерність музикантів.

Троїсті музики

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Троїсті музики»

Колектив викладачів кафедри активно залучається до українського фестивального руху. Починаючи з 2009 р., викладачами кафедри проводився Всеукраїнський конкурс вокальної творчості «Весняні наспіви». Метою конкурсу були: активізація та розвиток вокального мистецтва серед учнівської молоді; виявлення та підтримка молодих талантів; залучення підростаючого покоління до світових художніх цінностей; збагачення репертуару виконавців високохудожніми національними зразками; виховання високоестетичної культури; відбір талановитої молоді до вступу в Університет Григорія Сковороди в Переяславі на спеціальність 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво).

Учасники конкурсу Весняні наспіви

Учасники Всеукраїнського конкурсу вокальної творчості «Весняні наспіви»

Міжнародним творчим проектом, ініційованим колективом кафедри,  є полікультурний фестиваль-конкурс «Переяславський Дивограй», що, починаючи з 2014 р., проводиться в університеті за підтримки Національної Всеукраїнської музичної спілки (НВМС), Європейської асоціації піаністів-педагогів України (Ukr.«ЕРТА»), Асоціації піаністів-педагогів Європи («ЕРТА» – Лондон, Брюссель, ЄС), Федерації Асоціацій, Центрів та Клубів ЮНЕСКО,  Республіки Молдова, Державного університету Республіки Молдова, Фонду науки і культури (Стамбул, Туреччина), Державного педагогічного університету імені Іона Крянге (Кишинів, Республіка Молдова), Університету Масарика (Брно, Чехія), Університету Філіппін (Діліман, Філіппіни) та ін. зарубіжних університетів. За роки проведення фестивалю в ньому взяли участь понад 1000 учасників з України та зарубіжжя, залучаючись до його мети: популяризації вокального та інструментального мистецтва в молодіжному середовищі; пошуку та підтримки молодих талантів, естетичного залучення творчої молоді до світових та національних цінностей.

Учасники полікультурного фестивалю Переяславський дивограй

Учасники Міжнародного полікультурного фестивалю-конкурсу «Переяславський дивограй»

Проєкт «Університетська мобільність: Mobile Art Edu Camp»

Знаковою подією у діяльності викладачів кафедри та студентів спеціальностей 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) разом зі студентсько-викладацьким складом Ізмаїльського державного гуманітарного університету був масштабний спільний проєкт Українського культурного фонду «Університетська мобільність: Mobile Art Edu Camp», що безпосередньо у вузах-партнерах тривав упродовж липня до кінця вересня 2021 року.

Із підсумками та напрацюваннями проєкту оприлюднені у виданому інформаційному бюлетені про діяльність мобільного мистецького табору Mobile Art EDU CAMP, який разом зі збіркою народних пісень Переяславщини та Подунав’я у кількості 500 примірників поширений серед закладів культури і освіти міст-учасників проєкту. Проєкт «Університетська мобільність: Mobile Art Edu Camp» було реалізувано громадською організацією «Придунайський центр громадських ініціатив» (м. Ізмаїл) за підтримки Українського культурного фонду.

Викладачі кафедри музичного мистецтва і методики навчання плідно займаються науковою діяльністю. Результати їх наукових досліджень є підґрунтям для постійного вдосконалення освітньої та музично-просвітницької роботи. Упродовж  останніх 5 років (2018-2023 рр) викладачами кафедри було опубліковано 9 навчальних посібників та 20 колективних монографій, 12 статей у науковометричних виданнях, 45 наукових статей у фахових виданнях України, близько 100 тез учасників конференцій.

На кафедрі здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти за третім (освітньо-науковим) рівнем зі спеціальності 011 Освіта/Педагогіка. У 2023 році успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії аспірантка кафедри Мольдерф Т.М.

З 2013 року проводиться, ініційована кафедрою, Міжнародна науково-практична конференція «Регіональні культурні, мистецькі та освітні практики». Співорганізаторами конференції є: Міністерство освіти і науки України, Університет Григорія Сковороди в Переяславі, Universitatea de Stat din Balti (Кишинеу, Республіка Молдова), İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (Стамбул,Туреччина), Masaryk University (Брно, Чехія), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Познань, Польща), Universitatea Pedagogica de Stat «Ion Creanga» (Кишинеу, Республіка Молдова), Taishan University (Тайань, Китай). Тематичними напрямами конференції 2023 року були: «Історія, теорія і практика сучасного мистецького краєзнавства»; «Культурологічні концепти загальної та мистецької педагогіки»; «Теоретичні та практичні засади професійної підготовки майбутніх учителів і викладачів мистецького спрямування»; «Мистецько-педагогічна та мистецько-оздоровча діяльність в закладах освіти в умовах воєнного стану в Україні». За роки проведення заходу було охоплено  понад 1000 учасників з України та зарубіжних країн. За матеріалами конференції щороку видається збірка статей.

Науково-педагогічні працівники кафедри щорічно проходять стажування та перебувають на курсах підвищення кваліфікації з проблем академічної доброчесності, цифровізації мистецької освіти, організації дистанційного навчання з проблем технологізації середньої та вищої освіти.