Історія кафедри практичної психології

Кафедра практичної психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі до 1.09.2023 року носила назву менеджменту, практичної психології та інклюзивної освіти, а до 09.09.2021 року – менеджменту освіти і практичної психології, яка, в свою чергу, була створена на педагогічному факультеті 30 серпня 2018 року. До цього часу вона функціонувала як кафедра практичної психології.

Кафедра практичної психології у 2013 році виокремилась з кафедри загальної та практичної психології, яка на початку свого існування об’єднувала викладачів психології та педагогіки. Розпочала свою діяльність одночасно зі створенням Переяслав-Хмельницького філіалу КДПІ ім. О. М. Горького.

У результаті реорганізацій кафедру було перейменовано – спочатку у кафедру дошкільної педагогіки і практичної психології (1992 – 1998 рр.), а пізніше, у зв’язку із відкриттям спеціальності «Практична психологія», на кафедру практичної психології. Завідувачами кафедри з дня її заснування були: к. психол. наук, професор Хомич Галина Олексіївна (1998 – 2000 рр.), д. психол. наук, професор Побірченко Неоніла Антонівна (2000 – 2005 рр.). З 2000 року кафедра була перейменована на кафедру загальної та практичної психології, завідувачем якої з 2005 до 2012 рр. була д. психол. наук, професор Булах Ірина Сергіївна, а з 2012 по 2015 рр. – д. психол.наук, професор Калмикова Лариса Олександрівна.

Новостворену кафедру практичної психології з 1.09.2013 року до 31.01.2019 р. очолювала доктор психологічних наук, професор Ткачук Таїсія Анатоліївна, а з 1.02.2019 р. і до тепер очолює кандидат психологічних наук, доцент Вінс Вікторія Анатоліївна.

Основні напрями діяльності кафедри:

  • забезпечення вільного доступу студентів для здобуття вищої освіти за спеціальністю 053 «Психологія» (ОПП «Практична психологія» та ОП «Психологія здоров’я. Клінічна психологія») за допомогою поєднання інструментів традиційного, дистанційного та змішаного навчання;
  • сприяння міждисциплінарній інтеграції процесу навчання, ефективне поєднання теоретичної та практичної підготовки здобувачів вищої освіти, забезпечення їх зворотнім зв’язком з метою підвищення навчальної мотивації;
  • розширення науково-методичної бази, що передбачає розробку та апробацію програм і інструментарію, спрямованих, в першу чергу, на підвищення емоційного інтелекту, гнучкості та соціально-психологічної адаптованості здобувачів бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти;
  • імплементація світових та європейських стандартів підготовки фахівців-практичних психологів та фахівців-клінічних психологів під час розробки нових та удосконалення вже діючих освітніх програм кафедри;
  • підвищення конкурентоспроможності майбутніх практичних та клінічних психологів на ринку послуг за рахунок розвитку загальних компетентностей або так званих «м’яких» навичок, як⁠-⁠от критичне мислення та резильєнтність;
  • популяризація професії практичного та клінічного психолога в регіоні, в державі в цілому та в міжнародних освітянських спільнотах.

Колектив працівників кафедри активно здійснює наукову та практичну діяльність у галузі психології й здійснює розробку інноваційних технологій для вирішення широкого спектру питань професійної підготовки здобувачів, психологічного забезпечення розвитку особистості в умовах інклюзивної та безбар’єрної освіти, проведення психологічних експертиз в різних галузях знань, дослідження поведінки особистості в екстремальних та кризових ситуаціях, психологічного консультування ветеранів, демомобілізованих осіб та членів їх сімей, впровадження арттерапевтичних оздоровчих технологій.

Наукові здобутки викладачів кафедри практичної психології здійснюються у контексті ініціативної теми «Гармонізація психічного розвитку особистості в сучасних соціокультурних умовах». Члени кафедри активно займаються науковою роботою, здійснюють дисертаційні дослідження, публікують наукові праці. За останні роки захищено 2 кандидатські дисертації, видано 3 монографії, 3 підручники, 4 навчальні посібники, 10 навчально-методичних посібників, методичні рекомендації до проведення психологічних практик та більше 150 статей у вітчизняних фахових і міжнародних наукових виданнях, зокрема, Web of Science та Scopus.

Науково-педагогічні працівники кафедри приймають активну участь в організації та проведенні наукових конференцій та семінарів. На рахунку кафедри налічується понад двох десятків таких активностей, зокрема: Методичний семінар «Інклюзивна освіта в Україні: від обмежень – до можливостей» (2014 р.); Всеукраїнський парад психолого-педагогічних арт-технологій «Арт-планета»; семінар «Використання арт-терапевтичних заходів у супроводі військовослужбовців» (2016р.); Всеукраїнський методологічний семінар-практикум «Психологічна безпека особистості в екстремальних обставинах та кризових умовах життєдіяльності» (2016 р.); Методологічні семінари «Технології психотерапії дітей з вадами зору» (2017р.), «Технології психотерапії дітей з синдромом дефіциту уваги» (2017 р.), «Технології психотерапії дітей, що мають синдром раннього дитячого аутизму» (2017р.), «Методологічні засади психокорекції психосоматичних розладів засобами арт-терапії» (2017р.), «Психологія символів та метафор у роботі практичного психолога» (2017р.), «Методологічні засади використання метафоричних асоціативних зображень у роботі практичного психолога» (2017 р.); Міжнародний науково-просвітницький проект «Сучасні європейські технології соціально-психологічного супроводу особистості» (2019 р.); IV Міжнародний конгрес зі спеціальної педагогіки та психології «Педагог в інклюзивному просторі: траєкторія фахової самоактуалізації» (2018р.); I Всеукраїнський науково-практичний фестиваль психології та психотерапії «Сучасна психотерапія» (2018р.); I Міжнародний науково-практичний семінар «Технології STEM – освіти на допомогу новій українській школі» (2018р.); Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми практичної психології: шляхи становлення особистості» (2019 р., 2020 р.); Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Практична психологія в інклюзивному середовищі» (2019 р., 2020 р.); Міжнародна науково-практична інтернет-конференція “Інноваційні арт-терапевтичні технології (2019 р., 2020р.); Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Гармонізація розвитку особистості в сучасних соціокультурних умовах» (2021 р.).

Одним із важливих чинників становлення європейського освітнього простору є інтернаціоналізація, суттєвим виявом якої у вищій освіті стало міжнародне співробітництво. До прогресивних суспільних процесів доєдналася і кафедра практичної психології.

У контексті євроінтеграційних процесів, значна увага членами кафедри приділяється міжнародній співпраці, а саме участі у спільних зарубіжних проєктах та конференціях. Серед них: Міжнародна науково-практична конференція «Права дитини: реалізація у родині та суспільстві» (Польща м.Стальова Воля, м. Сандоміж, 2014р.); Міжнародна наукова конференція «Проблеми емпіричних досліджень у психології» (Польща, м. Краків, 2015р.); низка наукових семінарів «На шляху до інклюзії» в межах міжнародного проєкту «Відкрита школа» (Україна-Чехія, 2016-2018 рр.); Міжнародний круглий стіл «Європейська студія інтернаціоналізації суспільного досвіду в сферу української системи надання соціальних і психолого-педагогічних послуг» (2017 р.); Міжнародна спеціалізована виставка «Освіта та кар’єра – День Студента 2017»; Міжнародна україно-чеська навчальна програма «Відкритий університет. Процеси інклюзії в університетському середовищі» у межах проекту «Прогресивне управління університетом», (Чеська республіка, м. Брно, Університет імені Г. Масаріка, 2018р.); Участь в україно-фінському проекті «Фінська підтримка реформи української школи» (“Навчаємось разом”), що фінансується МЗС Фінляндії та ЄС (2019 р.); участь у Курсі професійної англійської мови для викладацького складу PHDPU в рамках Проекту ЄС Еразмус+КА2 № 586098-ЕPP-1-2017 -UA- ЕPPKA2-CBHE-JP «Модернізація педагогічної вищої освіти з використанням інноваційних інструментів викладання МоРЕD» (2020 р.); підготовка «Посібника з адаптації до освітньої системи та соціального життя для іноземних студентів» в рамках проєкту Еразмус+ Молодь КА2. № 2019-1-TR01-KA205-073529 (2020 р.). У 2023 р. викладачі кафедри долучилася до реалізації проєкту «Молодь ТУТ» програми USAID «Мріємо та діємо» та Irex in Ukraine, а також Проєкту «Твіст» в межах грантової програми «ТРИМАЙ», що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з громадською організацією Youth Up за підтримки ЄС та Німецького банку розвитку KfW.

У колі досліджень ініціативної тематики кафедри здійснюється і наукова діяльність здобувачів освіти. Так, викладачі кафедри здійснюють керівництво науковими та прикладними дослідженнями студентів, підготовкою їх до участі у наукових конференціях (м. Одеса, м. Переяслав-Хмельницький, м. Київ, м. Чернігів, м. Кам’янець-Подільський, м. Херсон, м. Харків), Всеукраїнських наукових конкурсах студентських наукових робіт (м. Ялта, м. Одеса, м. Переяслав-Хмельницький, м. Київ), студентських наукових олімпіадах з психології (м. Київ, м. Переяслав). Зокрема, Гріненко Анна виборола третє місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт у галузі «Вікової та педагогічної психології»; Скробач Вадим, учасник другого етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Теоретична та прикладна психологія», нагороджений у номінації «Молодий учений» та Литвинова Марина виборола третє місце у другому етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Теоретична та прикладна психологія».

Адреса: 08401, Україна, Київська область, м. Переяслав,

вул. Сухомлинського, 30 (аудиторія № 321).

Електронна адреса кафедри практичної психології:

Prakt.ps321@ukr.net