Міжнародна діяльність кафедри образотворчого мистецтва і методики навчання

Участь у міжнародних проєктах

Викладачі кафедри активно залучаються до міжнародних проектів. Так, Носаченко Т.Б., упродовж ІІ семестру 2018/2019 навчального року опанувала курс «Основи європейської проектної діяльності» в рамках міжнародного проекту, що реалізується у Запорізькому національному університеті за програмою Європейського Союзу ERASMUS+ «EUROPEAN PROJECT CULTURE» (номер проекту 587321-EPP-1-2017-UA–EPPJMO–MODULE).

Навчання проходило на дистанційній основі за допомогою платформи Moodle, де розміщені всі необхідні матеріали курсу і здійснювався зворотній зв’язок із слухачами. Головна мета проекту – розвиток навичок та компетентностей необхідних для імплементації як освітніх так і наукових проектів у співробітництві з партнерськими організаціями ЄС. Даний проект є першою спробою концептуалізувати та систематизувати досвід співпраці з міжнародними організаціями, грантодавцями, беручи до увагу національну специфіку та особливості української системи освіти. Проходження курсу дозволило підвищити свою компетентність у питаннях європейської проектної діяльної.

Участь у VIII Українсько-польському / Польсько-українському форумі «Освіта для миру / Edukacja dla pokoju» (8–10 жовтня 2019 р.)

Викладачі спеціальності «Образотворче мистецтво» взяли активну участь у міжнародному форумі «Освіта для миру». Було підготовлено виступи з презентаціями для роботи в секційних засіданнях форуму: Стрілець О.В.,  Генерісян М.В.  Мистецтво українського ткацтва як засіб формування патріотизму у молоді / Sztuka tkania ukraińskiego jako sposób rozwiania patriotyzmu młodzieży; Рубан І.В. Інтерактивні технології формування інтернаціональної компетентності у студентів засобами декоративної творчості / Technologie interaktywne kszałtowania kompetencji międzynarodowej studentów zasobami kreatywności dekoracyjnej; Носаченко Т.Б. Формування полікультурної компетентності майбутніх учителів в рамках міжнародних освітніх проектів / Tworzenie kompetencji wielokulturowej nauczycieli w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych; Шпитальова О.В. Формування у студентів гуманістичних цінностей засобами сучасного декоративного мистецтва /  Kształtowanie wartości humanistycznych studentów zasobami współczesnej sztuki dekoracyjnej; Мотузок Роман. Гуманістичне спрямування занять з портретного живопису в умовах професійної освіти майбутніх учителів образотворчого мистецтва / Humanistyczne ukierunkowanie zajęć z malarstwa portretu w warunkach kształcenia zawodowego przyszłych nauczycieli sztuki.

У рамках форуму було організовано та проведено конкурс дитячих малюнків «Мир у серці кожної дитини» (куратор О.Шпитальова), проведено креативні майстер-класи з різних художніх технік, відбулось відкриття пам’ятного знака «VIIІ Україн­сько-польський / Польсько-український форум 8-10 жовтня 2019 р.» (автор – член Національної спілки художників Укра­їни, старший викладач Роман Мотузок), презентовано гобелен «Марія Ґжеґожевська» (автор – член Спілки дизайнерів України, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання  Ольга Стрілець.

Формування полікультурної компетентності майбутніх учителів

З 3 по 10 лютого 2019 року викладачі та студенти Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди за підтримки ректора університету Коцура В.П., керівника проекту – декана педагогічного факультету Ігнатенко Н.В. та завідувача відділу міжнародних зав’язків – Ковтун О.А. відвідали з робочим візитом Туреччину. В рамках міжнародного проекту програми Еразмус+ «Tracing Cultural Heritage» (Обмін культурною спадщиною) передбачалося спільне вивчення історії, традицій мистецтва і культури України та Туреччини, організація інтеграційних зустрічей, екскурсій, практикумів, майстер-класів, розвиток ініціативи та створення моделі подальшої українсько-турецької співпраці молоді.

Упродовж тижневої співпраці в Стамбульському центрі дизайну студенти педагогічного факультету спеціальності «Образотворче мистецтво» вивчали історію та технології традиційної арабської каліграфії, отримали практикум з канонів декоративного розпису тезхіпу та засвоїли ази стародавньої техніки живопису на воді – ебру. Знайомство з стародавніми видами мистецтва Туреччини викликало великий інтерес та захоплення, адже кожен з них має свою історію й до цього часу суворо зберігає традиційну техніку й матеріали. Вражало те, як всесвітньовідомі й досвідчені майстри Шейма Чинар (художник розпису тезхіп), Ефталлудін Килак (художник каліграфії) та Еда Озбеккангай (учитель ебру) з високою професійною майстерністю й великою повагою ставляться до збереження усталених канонів традиційних видів мистецтва.

У свою чергу, викладачі університету через розповіді та мільтимедійні засоби знайомили турецьких партнерів з культурою нашого народу (Коцур В.В.), демонстрували види традиційного декоративно-прикладного мистецтва (Носаченко Т.Б.), розповідали про історію Переяслава та наш університет (Крикун В.С.).

Під керівництвом доцента кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Носаченко Т.Б. студенти-образотворці презентували та провели майстер-класи з традиційних видів українського писанкарства: воскової техніки (Марченко Вікторія, Смірнов Віктор), мальованки (Соснина Катерина), писанки, декорованої петриківським розписом (Дементьєва Анастасія) та декоративної писанки, оздобленої декупажем з сучасним розписом point to point (Будай Вікторія). Велику зацікавленість у турецьких студентів викликали майстер-класи з паперопластики: «Український вінок» провела Марченко В., стародавню техніку «Витинанка» представила Соснина К., «Архітектурний пейзаж» підготував Смірнов В., «Багатошарова аплікація» виконувалася під керівництвом Будай В.

Для студентів з України було запропоновано цікаві екскурсії для пізнання історичних та культурних пам’яток Стамбула, який вражав своєю величністю, казковими краєвидами та колоритом.

Найбільш захопливими були екскурсії історичним центром міста Султанахмет, у величний собор Святої Софії та Блакитну мечеть. Вразила витонченість архітектури і величність мечеті Сулейманіє. Надзвичайно цікавим є Стамбульський парк мініатюр, що містить більше сотні моделей будівель з різних епох історії Туреччини. Запам’яталася екскурсія до колишнього підземного константинопольського водосховища Базиліка, яке знаходиться на глибині дванадцяти метрів під землею.

Щира вдячність організаторам – кураторам фонду «Enzar Vakfi» Бетюль Олджай та Гьокхану Арзу та студентам Тубі, Ебрі, Абубакру, Еріці, Мелеці, які постійно нас супроводжували і стали справжніми друзями. Програма проекту була різноманітною та насиченою, учасники нашої делегації розширили свій освітній, науковий та культурний світогляд, привезли багато позитивних вражень. Така співпраця сприяла удосконаленню професійної компетентності майбутніх учителів-художників, поглибленню взаєморозуміння між Україною та Туреччиною.

Тетяна Носаченко

Участь в проєкті «MoPED»

Викладачі спеціальності «Образотворче мистецтво» взяли участь в навчальних тренінгах і семінарах, що проходили в університеті 11 – 16 березня 2019 року з метою поширення результатів міжнародного проекту програми ЄС Erasmus + KA2 № 586098-EPP-1-2017-1-UA-EPPKA2-CBHE-JP «Модернізація педагогічної вищої освіти засобом використання інноваційних інструментів викладання – MoPED».

Окрім участі в тренінгах образотворці підготували низку мистецьких заходів для учасників навчань:

  • березня

10.30-11.00 «Мальовничий Переяслав». Презентація виставки живопису Члена національної спілки художників України, старшого викладача кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Мотузка Романа Миколайовича (читальна зала бібліотеки, І поверх).

15.00-15.30 – «Український сувенір». Майстер-клас з декоративного розпису. Куратор старший викладач кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Шпитальова Олена Вадимівна (ауд. 318).

«Український колорит». Декоративна мініатюра. Майстер-клас проводила доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання, кандидат педагогічних наук Носаченко Тетяна Борисівна (ауд. 316).

Середа, 13 березня

12.30-13.30 «Мистецтво без кордонів». Інструментальна музика у виконанні старшого викладача кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання

Мотузка Романа Миколайовича.

Четвер, 14 березня

12.30-13.00 Арт-моб «Дерево побажань». Колективна аплікація. Куратори: доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання, кандидат педагогічних наук Носаченко Тетяна Борисівна, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Шпитальова Олена Вадимівна (фойє ІІ поверху ІІ корпусу).

П’ятниця, 15 березня

10.30-11.00 – «Етнічна листівка». Майстер-клас з традиційної витинанки. Проводила доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання, кандидат педагогічних наук Стрілець Ольга Володимирівна (Шевченківська світлиця).

15.00-15.30 Креативні технології в образотворенні. Майстер-клас з серветкової пластики проводила доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання, кандидат педагогічних наук Носаченко Тетяна Борисівна (ауд. 316).

Субота, 16 березня

10.30-11.00 – «Арт-імпровізація». Майстер-клас з акварельного живопису. Проводив старший викладач кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Мотузок Роман Миколайович (ауд. 422).

15.00-15.30 – Майстер-клас з традиційного писанкарства. Проводила доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання, кандидат педагогічних наук Стрілець Ольга Володимирівна (ауд. 325).